EU z novimi minimalnimi higienskimi standardi do boljše pitne vode

24. 1. 2024

Evropska komisija je danes predlagala nove minimalne higienske standarde za materiale in izdelke, ki prihajajo v stik s pitno vodo. Nove standarde se bo uporabljalo od leta 2027 dalje in bodo preprečevali rast mikrobov in zmanjšali tveganje izločanja škodljivih snovi v pitno vodo, so pojasnili v Bruslju.

Novi standardi bodo veljali za materiale in izdelke, namenjene uporabi v novih napravah za odvzem, čiščenje, shranjevanje ali distribucijo vode. "S tem bo voda postala varnejša za pitje, zmanjšalo pa se bo tudi upravno breme za podjetja, ki proizvajajo ustrezne materiale in izdelke, ter za nacionalne organe," so v sporočilu za javnost pojasnili na Evropski komisiji.

Kot so izpostavili, do zdaj na tem področju po EU ni bilo veliko usklajevanja in proizvajalci so morali v vsaki državi članici, kjer so želeli prodajati svoje izdelke, zaprositi za različna dovoljenja. Nova pravila bodo poenostavila tudi postopek odobritve, ki ga je prej opravljal vsak nacionalni organ.

Materiali in izdelki, ki so skladni z novimi standardi EU, bodo prejeli izjavo EU o skladnosti in posebno oznako. Izdelek se bo tako lahko prodajal po vsej EU brez kakršnih koli omejitev, povezanih z morebitnimi pomisleki glede javnega zdravja ali okolja, so navedli.

"Čista pitna voda je človekova pravica. Novi visoki standardi za varovanje zdravja in okolja, ki jih danes predlagamo, bodo zagotovili, da bodo materiali in izdelki, ki prihajajo v stik z vodo, vedno manj strupeni," je ob sprejetju novih standardov dejal evropski komisar za okolje, oceane in ribištvo Virginijus Sinkevičius.

Nove standarde se bo začelo uporabljati z 31. decembrom 2026. Sprejeti so bili v okviru spremembe evropske direktive o pitni vodi.

Kot so spomnili na komisiji, spremenjena direktiva vsem Evropejcem zagotavlja varnejši dostop do vode in najvišje standarde pitne vode na svetu v skladu z ambicijo po ničelnem onesnaževanju, ki je bila napovedana v evropskem zelenem dogovoru. Namen direktive je varovati zdravje državljanov EU z določitvijo strogih standardov kakovosti. Države članice so morale to direktivo prenesti v nacionalno zakonodajo do 12. januarja 2023.

Slovenija je marca 2023 prejela opomin Evropske komisije, ker tega ni storila.

Evropski parlament in Svet EU imata zdaj dva meseca časa, da podata pripombe na predlagane standarde.

Vir: STA

Nazaj