Varnost in zdravje pri delu v EU

06. 12. 2023

Ne več novi okvir za varnost in zdravje pri delu za obdobje 2021–2027, napovedan v akcijskem načrtu za evropski steber socialnih pravic , določa ključne prednostne naloge in ukrepe za izboljšanje zdravja in varnosti delavcev v prihodnjih letih v obdobju po pandemiji, ki ga bodo zaznamovali zeleni in digitalni prehod, gospodarski in demografski izzivi ter spreminjajoče se pojmovanje tradicionalnega delovnega okolja

V zadnjih treh desetletjih je na področju varnosti in zdravja pri delu prišlo do občutnega napredka: število nezgod pri delu s smrtnim izidom v EU se je med letoma 1994 in 2018 zmanjšalo za približno 70 %. Dejavnika, kot sta deindustrializacija in boljša zdravstvena oskrba, sta nedvomno prispevala k temu zmanjšanju, vendar je imel pri tem pomembno vlogo tudi sistem EU za varnost in zdravje pri delu. Kljub omenjenemu napredku je bilo leta 2018 (to so za zdaj zadnji podatki) v EU27 še vedno več kot 3 300 nezgod s smrtnim izidom in 3,1 milijona nezgod brez smrtnega izida, vsako leto pa zaradi bolezni, povezanih z delom, umre več kot 200 000 delavcev. To povzroča neznansko trpljenje ljudi. Ohranjanje in izboljševanje standardov varovanja delavcev sta torej stalna izziva, ki ju je nujno treba obvladati.

Poleg zdravja in dobrega počutja obstajajo tudi trdni gospodarski argumenti za visoko raven varovanja delavcev. Nezgode in bolezni, povezane z delom, letno stanejo gospodarstvo EU več kot 3,3 % BDP6 (pribl. 460 milijard EUR leta 2019) (slika 2). Čeprav se škode za dobro počutje pri delu, ki se skriva za temi številkami, ne da količinsko opredeliti, dobre prakse na področju varnosti in zdravja pri delu prispevajo k temu, da podjetja postanejo produktivnejša, konkurenčnejša in bolj trajnostna. Ocene kažejo, da je za vsak evro, vložen v varnost in zdravje pri delu, donos za delodajalca približno dvakrat večji . Trdna podporna struktura za varnost in zdravje pri delu, ki izpolnjuje posebne potrebe MSP, ki so hrbtenica gospodarstva EU, bo predstavljala pomemben prispevek k trajnostnemu gospodarstvu in uspehu varnosti in zdravja pri delu v EU na splošno. Dobra varnost in zdravje pri delu prav tako zmanjšujeta stroške zdravstvenega varstva in druga družbena bremena, nasprotno pa so stroški slabe varnosti in zdravja pri delu visoki za posameznike, podjetja in družbo.

Vir: Strateški okvir EU za VZD

Nazaj