Visoke temperature povečajo tveganje za nezgode pri delu

11. 7. 2023

Ali lahko delavec v vročini odkloni delo?

Visoke temperature, ki nas spremljajo poleti, po novih raziskavah občutno povečajo možnost za poškodbe na delovnem mestu. Ne glede na to ali se delo opravlja v notranjih prostorih ali na prostem.

Pa tokrat ne govorimo zgolj o boleznih, ki jih visoke temperature lahko poslabšajo, ampak konkretno o dejanskem povečanju števila nezgod, ki se zgodijo na delovnem mestu.

Seveda visoke temperature neugodno vplivajo na potek določenih bolezni (srčno-žilne, ipd.) in lahko povzročijo vročinski udar, dehidracijo,… ampak kar je presenetilo avtorje raziskave je bilo dejstvo, da se znatno poveča tudi število navidezno nepovezanih nesreč, kot so na primer padci iz lestve, trki s premikajočimi delovnimi stroji ali stisnitve.

Raziskava, ki so jo izvedli v Kaliforniji je bila narejena na vzorcu 11 milijonov delavcev med leti 2001 in 2018. Pokazala je sledeče:

  • Na dneve, ko so temperature presegle 32℃, so imeli delavci med 6 % in 9 % večjo možnost, da se bodo poškodovali na delovnem mestu, kot ob dnevih, ko je bila temperatura med 10 -15 ℃.
  • Ob dnevih, ko so beležili temperature višje od 38 ℃ pa se je tveganje povečalo za 10 % – 15 %.

Kar je bilo zelo zaskrbljujoče je, da so se procenti močno povečali tudi pri delavcih, ki ne delajo na prostem. V proizvodnjah so npr. ob dnevih, kjer je temperatura zunaj presegla 35℃ imeli verjetnost za nezgode pri delu kar za 7 % višje, kot ob hladnejših dneh.

Vzrok tega je lahko tudi to, da večina večjih proizvodenj nima urejenega hlajenja, pregreti delavci pa so tako podvrženi mnogim tveganjem, ne glede na lokacijo dela.

Vročina sama vpliva na človekovo fiziologijo, mišljenje in sposobnost spopadati se z vsakodnevnimi nalogami in zadolžitvami. Prav zaradi tega tudi hitreje pride do napak ali slabe presoje, kar pa seveda lahko vodi do delovnih nezgod. Posledično pa tudi do velikih stroškov, ki jih vsaka delovna nezgoda prinaša za delodajalca.

Kar vam lahko svetujemo je, da ustrezno poskrbite za svoje zaposlene, jim omogočite delo znotraj meja dovoljenih temperatur, poskrbite za hlajenje prostorov v katerih delajo, kadar je to mogoče, svojim zaposlenim zagotovite dovolj vode in jim nudite prostor za ohladitev. Seveda pa smo vam na voljo za vse dodatne informacije kako zagotoviti toplotno ugodje.

Povzeto po: Civis, vir raziskave: myosh;

Ali lahko delavec odkloni delo?

Najhuje bo v teh dneh gradbincem na cestah in drugim delavcem na prostem, ki se nimajo kam skriti pred žgočim soncem, daljša prekinitev dela pa zaradi lovljenja rokov ni mogoča. Delodajalci se poskušajo najhujšemu izogniti s prerazporeditvijo delovnega časa, daljšimi počitki, hladnimi napitki in podobnimi ukrepi.

Slovenijo v teh dneh zajema prvi vročinski val. A tudi v temperaturah, ki so bolj primerne za poležavanje v senci, je treba delati. Preverili smo, kaj zapoveduje zakonodaja in kako delodajalci blažijo temperaturne ekstreme.

Meja je 28 stopinj, a ne za vse

Zakonodaja, natančneje Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih, pravi, da temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija, razen v tako imenovanih "vročih delovnih prostorih" (na primer, kjer so peči ali drugi stroji, ki oddajajo toploto).

Ko se temperature dvignejo nad 28 stopinj, mora delodajalec sprejeti ustrezne ukrepe in s tem "zagotoviti delavcem ustrezno toplotno udobje", navajajo priporočila delovnega inšpektorata. Med mogočimi ukrepi naštevajo prerazporeditev ali skrajšanje delovnega časa, pogostejše in daljše odmore, ponudbo osvežilnih brezalkoholnih napitkov, zmanjšanje intenzivnosti dela, kot skrajni ukrep pa tudi prekinitev delovnega procesa.

Inšpektorat sicer meni, da občasni dvig temperature prek 28 stopinj Celzija ne pomeni neposrednega ogrožanja zdravja in življenja delavca, razen za kardiovaskularne bolnike. Če delavec meni, da mu grozi neposredna nevarnost za življenje in zdravje, ker delodajalec ni izvedel predpisanih varnostnih ukrepov, pa lahko po zakonu o varnosti in zdravju pri delu delo odkloni.

Asfaltna vročica

Ena od dejavnosti, ki je v takih razmerah najbolj na udaru, je gradbeništvo. Kolektivna pogodba v gradbeništvu sicer mejo normalnih pogojev za delo postavlja pri 45 stopinjah. Čeprav pri nas temperatura ozračja le redko preseže 40 stopinj Celzija, pa se na gradbišču to hitro zgodi.

Težke razmere za delo v gradbeništvu blažijo s prerazporejanjem delovnega časa, tako da delo začenjajo bolj zgodaj. Delavcem so ves čas na voljo avtomati z vodo, vodje na gradbiščih pa imajo pooblastila, da organizacijo dela prilagodijo razmeram v dogovoru z delavci.

Obalna sindikalna organizacija KS 90 ob vročini delodajalce poziva, naj za svoje delavce sprejmejo ukrepe, ki gredo v smeri zagotavljanja varnega in zdravega delovnega okolja. Inšpekcijo za delo poziva, naj to preverja, odločevalce pa, naj zaostrijo delovnopravno zakonodajo, so danes sporočili iz KS 90.

Delodajalcem predlagajo, naj zmanjšajo intenzivnost dela in uvedejo več odmorov, naj premaknejo in skrajšajo delovni čas, naj uvedejo prijaznejše tehnologije in ponudbo osvežilnih napitkov, naj omogočijo prezračevanje prostorov in zagotovijo osebno varovalno opremo, so našteli.

"Ob preveliki izpostavljenosti toplotno neustreznemu delovnemu okolju je za določeno delovno nalogo potrebnega več časa ali pa mora biti več delavcev dodeljenih isti nalogi. Prav tako se dela ne more izvajati tako dolgo ali tako intenzivno kot v toplotno ustreznem delovnem okolju, saj visoke temperature povzročajo večjo nepazljivost in tudi porast delovnih nezgod," so zapisali.

Kot so opozorili, so visoke temperature v delovnem okolju nevarne za zdravje in varnost delavcev, starejših od 50 let, ki jih je po podatkih statističnega urada za letošnje prvo četrtletje med delovnimi aktivnim dobrih 31 odstotkov, ter za kronične bolnike, ki se zdravijo z določenimi zdravili, delavce s čezmerno telesno težo ter delavce, ki opravljajo delo na prostem.

Kritične razmere so po njihovih navedbah zlasti v dejavnosti gostinstva in turizma, ki jo je v zadnjih treh letih zapustilo več tisoč zaposlenih in je sedaj pritisk na zaposlene, ki so ostali, v smislu količine dela izjemno velik. V dejavnosti trgovine opažajo, da določeni delodajalci pretiravajo s hlajenjem trgovin, ki predstavljajo delovne prostore večine zaposlenih. Kritični sta tudi dejavnost gradbeništva in komunale, kjer se večina dela opravi na prostem.

Vir: STA in Siol.net

Nazaj