Najnižja še dovoljena temperatura na delovnih mestih

20. 10. 2022 | Avtor: Urška Krivec, univ.dipl.prav.

Vprašanje:

Zanima nas kolikšna naj bi bila najnižja še dovoljena temperatura na delovnih mestih (proizvodnja)?

Odgovor:

Odgovor je pripravila:

Urška Krivec, strokovna sodelavka

Odvetniška pisarna Bohl d.o.o.

Za odgovor na vaše vprašanje sta relevantni pravni podlagi Zakon o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 43/11, v nadaljevanju ZVZD-1) in Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih (Uradni list RS, št. 89/99, s spremembami, v nadaljevanju: Pravilnik).

Pravilnik v prvem odstavku 25. člena določa, da mora delodajalec zagotoviti, da temperatura zraka v delovnih prostorih med delovnim časom ustreza fiziološkim potrebam delavcev glede na naravo dela in fizične obremenitve delavcev pri delu, razen v hladilnicah, kjer upošteva kriterije za delo v mrazu. Nadalje v drugem odstavku obravnavanega člena določa, da mora delodajalec za izpolnjevanje teh zahtev upoštevati določila slovenskih standardov za toplotno udobje. Skladno s tretjim odstavkom omejenega člena temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 °C. Izjema so t.i. vroči delovni prostori, kjer temperatura zraka lahko preseže 28 °C, vendar mora delodajalec v tem primeru poskrbeti, da temperatura zraka v pomožnih prostorih, hodnikih in stopniščih, ki so v povezavi z vročimi delovnimi prostori, ni višja od 20 °C.

Skladno s četrtim odstavkom 37. člena Pravilnika temperatura tal delovnih prostorov ne sme biti nižja od 19 °C in ne višja od 29 °C.

Priloga III Pravilnika določa temperaturo v pomožnih prostorih v ogrevalni sezoni in sicer med drugim, Garderoba - 21 °C, Kopalnica - 24 °C, Umivalnica - 21 °C, Stranišče - 18 °C, Soba za počitek - 21 °C, Soba za dežurstvo - 21 °C, Prostor za prvo pomoč - 21 °C, Prostor za noseče in doječe matere - 24 °C, Prostor za občasno ogrevanje delavcev - 21 °C, Prostor za sušenje, čiščenje in razkuževanje osebne varovalne opreme - 21 °.

Najnižje dopustne temperature, ki bi jo moral zagotavljati delodajalec v delovnem prostorih, Pravilnik ne določa. Kot rečeno, pa določa, da se pri zagotavljanju ustrezne temperature zraka v delovnih prostorih upoštevajo standardi za toplotno udobje, pri čemer temperatura tal delovnih prostorov ne sme biti nižja od 19 °C.

Nazaj